Gynekologická
fyzioterapie
S čím vám mohu pomoci?
-
Bolestivá menstruace
-
Bolesti při pohlavním styku
-
Bolesti v oblasti pánve
-
Endometrióza
-
Podpora početí
-
Péče v těhotenství
-
Péče po porodu
-
Práce s jizvami
-
Inkontinence
-
Pooperační stavy
-
Pokles pánevních orgánů
PŘÍSTUPY
A TECHNIKY
Ve své praxi využívám celou řadu přístupů a technik. Vhodným výběrem a kombinováním pak mohu pro každou pacientku „ušít terapii na míru“.
Viscerální manipulace
Jemná manuální terapie patřící mezi osteopatické techniky. Zjednodušeně můžeme říci, že celé tělo je protkáno systémem fascií, což jsou jakési obaly svalů, vnitřních orgánů, cév i nervů. Propojují tak i zdánlivě nesouvisející místa na těle. Vnitřní orgány tedy nejsou volně uloženy v břišní a hrudní dutině. Jsou navzájem propojeny fasciálním systémem a některé se upínají také k dalším strukturám. Např. játra jsou takto spojeny s bránicí, břišní stěnou a pupkem. Bránice se upíná na žebra, obratle a hrudní kost a tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Prostřednictvím přesně cílené práce se závěsným aparátem vnitřních orgánů ovlivňujeme napětí v těle a to často i na vzdálenějších místech. Při této terapii zlepšujeme pohyblivost orgánu v jejich přirozených osách pohybu, jejich prokrvení a stimulujeme proprioreceptory. Takto zlepšujeme propojení konkrétní oblasti s centrálním nervovým systém. Mozek pak může nově získané informace zpracovat a vytvořit nový program fungování. Změny se tak mohou projevit nejen v lepším fungování orgánů, ale také v držení těla, při dýchání, mohou se uvolnit kloubní blokády nebo optimalizovat napětí ve svalech.
Metoda dle Mojžíšové
Jde o oficiálně uznanou metodu v léčbě funkční ženské sterility. Jedná se o kombinaci manuální terapie a aktivního cvičení. Terapeut obvykle uvolňuje především blokády žeber, bederní páteře a SI kloubů (spojení pánve a křížové kosti). Podstatnou součástí je také manuální uvolnění pánevního dna přes konečník. Paní Mojžíšová měla přesně daný postup a každá žena také dostala obdobnou sadu cviků, které bylo třeba cvičit v mnoha sériích opakování. Dnes můžeme vycházet z dalších nových vědeckých poznatků a širšího repertoáru terapeutických technik. Proto už z mého pohledu není nutno dodržovat vše striktně. Klasické mobilizace můžeme kombinovat např. s výše zmíněnými viscerálními technikami (ne však v rámci jedné terapie). Cvičení spíše navrhneme každé ženě na míru. Existují také jiné možnosti uvolnění pánevního dna než přes konečník.
Dynamická neuromuskulární stabilizace
Jde o terapeutický přístup rozvinutý profesorem Pavlem Kolářem a vycházející z vývojové kineziologie. Principem je porovnávání držení pacientova těla a jeho pohybových stereotypů s vývojovými vzory zdravých dětí. Z tohoto srovnání pak odvozujeme odchylky, které potřebujeme v rámci terapie ovlivnit. Pro cvičení může být použita jakákoliv vývojová pozice (např. pozice na čtyřech, pozice rytíře, dřep atd.). Zásadní je co nejpřesnější nastavení každého kloubu a koordinované zapojení svalů stabilizačního systému páteře (břišní svaly, bránice, pánevní dno a zádové svalstvo). Důležitý je také nácvik správného dechového stereotypu a jeho koordinace s optimálním průběhem pohybu.
Měkké techniky a mobilizace
Měkké techniky a mobilizace patří mezi prostředky manuální medicíny. Měkké techniky se zaměřují na ošetření kůže, podkoží, fascií, svalů a jejich úponů. Technikami měkkých tkání lze ovlivnit posunlivost i protažitelnost jednotlivých vrstev a tím urychlit látkovou výměnu, dostatečný průtok krve a lymfy. Slouží k uvolnění stažených svalů a k odstranění tzv. reflexních, obvykle bolestivých změn ve svalech a okolních strukturách. Mobilizace kloubů slouží k nenásilné obnově kloubní vůle i funkční pohyblivosti u zablokovaného kloubu.
Spiraldynamik®
Jde o švýcarský pohybový a terapeutický koncept. Cílem je naučit pacienta prostřednictvím vnímání vlastního těla během pohybu určité „pohybové inteligenci“. Je to vlastně jakýsi návod na koordinované zapojení vlastního těla v běžném dni, ale také při sportu nebo tanci. Vzít si podložku a cvičit hodinu denně bude podle mých zkušeností málokdo. Spiraldynamik® ale nabízí celou řadu cviků, které se do běžného dne dají výborně integrovat. Např. ideální nastavení v ramenním kloubu můžete cvičit třeba při čištění zubů nebo při krájení v kuchyni. A pokud máte rádi jógu nebo pilates, mohou vám principy spiraldynamik pomoci toto cvičení značně zefektivnit.
Rebozo techniky
Rebozo je ručně tkaný šátek původem z Mexika. Dnes už se celkem běžně užívá i u nás v praxích porodních asistentek, dul a čím dal častěji i fyzioterapeutek zaměřených na ženskou problematiku. Je to velmi všestranný nástroj k podpoře ženy nejen v těhotenství, ale v jakémkoliv životním období. Využívá se k relaxaci a masáži. Jako fyzioterapeutka ho ale také ráda požívám k navedení určitého pohybu nebo pro lepší vnímání těla. U těhotných žen ho dále můžeme využít k manévrování s dítětem v pánvi, není-li ve výhodné pozici. Po porodu je vhodný k zavinutí pánve.